اخبار ویژه

چرا روحانی از گران شدن دلار خوشحال است؟ و سرنوشت برجام در خرداد ماه چه می شود

چرا روحانی از گران شدن دلار خوشحال است؟

شاید به نظر برسد گران شدن دلار تنها کمی از بودجه ورشکسته اقتصاد دولتی را که متاسفانه  توسط مدیران امنیتی بی تجربه حاصل شده است را جبران می کند که البته درست است اما واقعیت موضوع دیگری است.

انتخاب روحانی بین بد وبدتر بود و واقعیت اینست که روحانی برخلاف تصور عوام بهترین گزینه برای خکومت بود زیرا فردی امنیتی و مطیع بود که تقریبا هیچ برنامه مشخصی حز شعارهای پوپولیستی مانند رفع حصر و منشور شهروندی و… نداشت.

بهترین گزینه جهت آرامش بخشی از جامعه تحت عنوان جنبش سبز بود و مرحمی جهت آشتی بخشی از  مردم که بعد از انتخابات ۱۳۸۸ با دستگاه دچار زاویه شده بودند بود.

ساختار دوحزبی در اکثر کشورها براساس سوپاپ اطمینانی است که نقش پلیس خوب وبد را در جامعه بازی می کند.

در دوران احمدی نژاد میلیاردها دلار صرف هزینه های هسته ای شد و ده ها نقر هم کشته شدند و خط قرمز حاکمیت حق مسلم هسته ای بود اما براساس فشارهای جدی اقتصادی که شیرازه حکومت را تهدید می کرد لازم بود که نرمشی صورت بگیرد
اما سوال این بود که خوب اگر هسته ای خوب است چرا بعد از هزینه های هنگفت مالی وجانی به کل بسته شد و چه کسی چنین سیاستی را پایه ریزی کرده و باید محاکمه شود.

خوب، لازم به حضور پلیس خوب بود پس روحانی وارد صحنه شد که نیاز یه ژست متمدانه ای بود که ظریف این پازل را تکمیل کرد

روحانی بی برنامه هر چه کارت سیاسی داشت رو کرد به امید برجام که آن هم همراه با بالاترین امتیازات به چهان غرب بود
خلاصه برجام خرید کالای  تاریخ گذشته و انبارشده چین و روسیه و اروپا بود که همین امتیاز ناچیز هم با ترامپ تاجر در حال دود شدن است

بازیهای متفکرانه رهبر های جوان کره شمالی و عربستان باعث گردیده تمام قوای آمریکا به سمت ایران اجماع گردد
از طرفی روحانی دو انتخاب بیشتر ندارد
ماندن در برجام یا پاشیدن شیرازه اقتصادی کامل

اغتشاشات زمستان سال گذشته نشان داد که فقط و فقط ماندن در برجام گزینه راه نجات است و آنهم تنها خداحافظی با شاخص ترین توان نظامی ایران یعنی توان موشکی است

روحانی لازم دارد مخالفین خود را  زود تر از موعد  بترساند که اگر پای میز مذاکره نروند خسارات جبران ناپذیری به خیمه نظام وارد می شود پس باید نرمشی دیگر انجام داد

هنوز اتفاق خاصی در کشور نیافتاده است که بخواد لگام دلار چنین گسیخته شود و این تنها یک پلیتیک سیاسی است برای آماده کردن جامعه برای نرمشی دیگر .
قطعا تا خرداد ماه کشور آبستن اتفاقات بسیار پیچیده است و شاهد افزایش  قیمت دلار خواهیم بود.

انتصاب دو مُنتقد سرسخت “برجام” به پُستهای بُلندپایه دستگاه سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا، بر صفحه شطرنج سیاست بین المللی به معنای کیش شدن اُروپا است. پُر رنگ شدن علامت سووال در برابر “برجام”، به لحاظ عملی دستور کار کُنونی اُروپا را برای مُدیریت چالش رویکرد سختگیرانه واشنگتن نسبت به توافُق هسته ای وین، بی موضوع ساخته است.

استراتژی اتحادیه اُروپا تاکُنون بر محور جلب رضایت آمریکا به وسیله ابراز تفاهُم با انتقادات آقای ترامپ و تلاش برای سمت دادن آن به دور تازه ای از ماراتُن مُذاکرات با رژیم مُلاها به سبک دوران تانگوی مُلایم “سه تُفنگدار” با “مُدره ها” قرار داشته است.

اُروپای تاجرپیشه، تعلیق موضوع و به درازا کشاندن بُحران گرد آن را یک بازی دو سر بُرد می انگارد و تجربه گذشته این انگاشت را تایید می کند. تا هنگامی که مُلاها می توانستند نفت بفروشند و پولی برای خرج کردن داشتند، اُروپا سیاست “تغییر توسُط تجارت” را تبلیغ می کرد. زمانی که میدان این بازی تنگ و تنگتر شد و همراه آن منابع مالی مُشتریان نیز رو به خُشکیدن گذاشت، اُروپا نیز به کنار مُتحد نیرومندش خزید و به سیاست “تحریمهای فلج کننده” آن پیوست. فاصله زمانی که این دو مقطع از بُحران هسته ای را از یکدیگر جُدا می کند، همان دوره طلایی است که اُروپا در بُحران کنونی نیز در پی تجدید حیات آن بوده است.

حال با تغییرات در تیم کاخ سفید، اتحادیه اُروپا بسا سریع تر از آنچه که می پنداشت، در برابر نُقطه تعیین تکلیف قرار گرفته و فشار اولتیماتوم ۱۲ خُردادی آقای ترامپ را بسا سنگین تر از پیش حس می کند. حفظ سیاست دوگانه پیشین زیر هر تابلو و با هر سُرعتی، در انتها اُروپا را از نظر سیاسی و اقتصادی با آمریکا رودرو خواهد ساخت. این اما گُزینه مطلوبی برای چُرتکه اندازان ماهر در برلین، لندن و پاریس نیست.

بنابراین، در فُرصت باقیمانده آنها برای نجات توافُق وین باید با ترک رویکرد پیشین، همزمان که تلاش می کنند “برجامهای ۱ و ۲ و ۳ و غیره” را به مُبتکر عقب نشینی جانانه بقبولانند، بسته باور پذیری از اقدامات عملی را نیز برای ساده کردن هضم آن روی میز بگذراند.

واحد تحلیل سیاسی خبرگزاری ملی ایران

انتشار توسط 8 تم