اخبار ویژه

محمد رستمی صفا ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟

صورت های مالی سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ بانک پارسیان نشان می دهد که یک شخص به بانک پارسیان بدهی بسیار زیادی داشته است. بدهی این فرد به بانک ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده و بانک توانسته است از تملک کارخانه ای که در اختیار این شخص بوده است حدود ۴۳۰ میلیارد تومان را برگرداند. این ابر بدهکار بانکی کیست؟

معوقات بانکی یکی از معضلات جدی نظام بانکی کشور می باشد. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه بهمن ماه ۱۳۹۵ در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی اطلاعات دقیقی از میزان معوقات بانکی دارد یا خیر؟ این معوقات چقدر است؟ آیا معوقات بانکی روند صعودی داشته یا خیر؟ گفت: این روند رو به افزایش نبوده است به طوری که در سال ۹۲ حجم مطالبات معوق نسبت به کل تسهیلات ۱۵ درصد بود که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان می‌شد ولی اکنون این نسبت و حجم مطالبات معوق به ۱۱ درصد رسیده که حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می باشد. نکته حائز اهمیت این قضیه این است که بخش عظیمی از ۱۰۵ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در اختیار عده معدودی بدهکار بانکی می باشد.

هر چند که در کشور ما بانک ها بنا به دلایلی مایل به افشای نام این اَبَر بدهکاران نمی باشند ولی بعضاً اسناد مالی و اخبار رسانه ها می تواند نام بعضی از آن ها را فاش نماید.

به عنوان نمونه صورت های مالی سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ بانک پارسیان حکایت از بدهی سرسام آور یک شخص (حقیقی یا حقوقی آن درج نشده) به این بانک دارد. در بخش دارایی های به تملیک درآمده بانک پارسیان، کارخانه ای به تملیک درآمده است که ارزش کارشناسی شده آن ۴۳۰ میلیارد تومان می باشد. این کارخانه به جهت بدهی ۱۷۰۰ میلیارد تومانی یک شخص به این بانک به تملیک بانک درآمده است. بنابراین هنوز مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است که باید دید بانک چگونه آن را نقد خواهد نمود.

ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟

پرسشی که مطرح می شود این است که این بدهی کلان متعلق به کیست؟

سایت صبحانه آنلاین پیرامون این بدهکار عنوان نمود این بدهکار از جمله افراد مشهور در حوزه بدهکاران بانکی می باشد و کارخانه تملک شده نیز با هدف توليد انواع لوله هاي اسپيرال جهت مصارف آب و گاز با ظرفيت ساليانه توليد ۱۲۰ هزار تن و پوشش داخلي و خارجي لوله هاي فوق الذکر، توليد انواع تيرآهن از سايز ۱۲۰ الي ۲۰۰ ميليمتر، انواع ناوداني از سايز ۱۰۰ الي ۲۰۰ ميليمتر ، انواع نبشي با ظرفيت ساليانه ۶۰۰ هزار تن ميل گرد از سايز ۸ الي ۴۰ ميليمتر با ظرفيت ساليانه ۷۰۰ هزار تن در شهرستان مشهد تأسيس شده است.

کارخانه با این مشخصات در شهر مشهد، متعلق به گروه صنعتی صفا می باشد. مدیرعامل این شرکت  محمد رستمی صفا است. طبق اطلاعات موجود رستمی صفا در ۲۸ شهریور سال ۸۵ موفق شد ۲۸٫۸ درصد سهام بانک پارسيان را که در مالکيت ايران خودرو بود، به ارزش حدود ۲۹۳ ميليارد تومان بخرد. اين معامله نام دومين معامله بزرگ آن زمان بورس ايران پس از معامله صدرا را به خود گرفت اما ۱۳ روز بعد يعني ۱۰ مهر، بورس معامله ياد شده را به دليل ديررسيدن ضمانتنامه لغو کرد. اما اصل ماجرای لغو اين بود که این معامله بعد از انتقاد مستقيم رييس جمهور وقت از مديرعامل بانک پارسيان در سفر استاني به نظرآباد کرج، بهم خورد و رستمي صفا به‎ عنوان مفسد اقتصادي معرفي شد. رستمی صفا که از بدهکاران بزرگ بانک پارسیان می باشد می خواست با اخذ وام از اين بانک مبلغ ۲۹۳ ميليارد تومان از وجوه خود بانک را براي خريد بانک هزينه کند.

ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟

انتشار توسط 8 تم