اخبار ویژه

آیا سید حسن خمینی می تواند رهبر آینده ایران باشد؟

 

برای پاسخ به چنین سوالی ایتدا باید ابعاد مختلف ساختار شخصیتی ایشان و تقسیم قدرت در ایران بررسی گردد.

وی در ۱ مرداد ۱۳۵۱ در قم به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو از سادات به‌شمار می‌آیند. مادرش سیده فاطمه طباطبایی دختر سلطانی طباطبایی از سادات طباطبایی بروجرد است. مادر فاطمه نیز راضیه نام داشت که فرزند سید صدر الدین صدر از مراجع ثلاث و نوه آیت‌الله حاج سید حسین طباطبایی قمی از مراجع وقت بود. پدر سید حسن، سید احمد خمینی فرزندسید روح‌الله خمینی و خدیجه ثقفی دختر میرزا محمد ثقفی است.

وی با ندا (فاطمه) موسوی بجنوردی دختر سید محمد موسوی بجنوردی ازدواج کرده‌است و چهار فرزند با نام‌های سید احمد، نرگس سادات، فرشته سادات و سید محمدهادی دارد. سید حسن خمینی ۲ برادر با نام‌های سید یاسر و سید علی دارد

سید حسن خمینی دوران تحصیلات ابتدایی را در نجف (مدرسه علوی) شروع کرده و در مدارس ۱۹ دی و پارس (قم) و مدرسه نیکان تهران ادامه داده و نهایتاً این دوره را در مدرسه حبیب ابن مظاهر جماران به پایان برد. انتخاب مدرسه اخیر به دلیل ملاحظات امنیتی صورت گرفته بود. دوره راهنمایی و پایه‌هایی از دوره دبیرستان وی در مدرسه نیکان سپری شده اما در سال ۱۳۶۶(در سال دوم دبیرستان)، عازم جبهه می‌شود و در سال ۱۳۶۹ در حالیکه سال چهارم را به طور متفرقه گذارنده بود، دیپلم ریاضی خود را اخذ می‌کند

وی در سال ۱۳۶۸ تحصیلات حوزوی خود را شروع کرده و چهار سال بعد روحانی می‌شود. وی ابتدا در مدرسه رضویه و مدرسه کرمانیها مقدمات را خوانده و از سال ۱۳۷۲ به تحصیل در سطوح عالی می‌پردازد و تمام این مدت را در منزل پدر بزرگ خود سلطانی طباطبایی (قده) می‌گذارند

سید حسن خمینی در مراسم تنفیذ و تحلیف محمود احمدی‌نژاد برای دوره دوم ریاست جمهوری شرکت نکرد. وی همچنین برای نخستین بار در مراسم هفته دولت در آرامگاه روح‌الله خمینی، از محمود احمدی‌نژاد استقبال نکرد.اما احمدی‌نژاد در شهریور ۱۳۹۳در جریان بازدید از روند توسعه آرامگاه روح‌الله خمینی با سید حسن خمینی دیدار داشت و اندکی بعد نیز در نامه‌ای به او مجموعه هدایای دوران ریاست جمهوری خود را به موزه تولیت آرامگاه روح‌الله خمینی اهداء کرد. احمدی‌نژاد در بخشی از این نامه با اشاره به این که «امروز نیز همچنان در همه جای جهان نام مبارک امام خمینی (ره) گرمای حقیقت و شور زندگی و حرکت آرمانی را بر دل و جان و اندیشه و عمل همگان می‌تاباند و روح آزادگی را در جوامع می‌گستراند». سید حسن خمینی نیز در بهمن ماه ۱۳۹۳، در منزل احمدی‌نژاد حاضر شد تا درگذشت والده وی را به او تسلیت بگوید. خردادماه همان سال احمدی‌نژاد متقابلاً در جماران حضور یافت و از سید حسن خمینی به سبب حضور در منزل خود و ابراز همدردی به مناسبت رحلت والده خویش قدردانی کرد

حسن خمینی در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۹۴ برای شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور رسماً ثبت نام کرد. پس از آن شورای نگهبان اعلام کرد برای احراز اجتهاد کسانی که سابقهٔ نمایندگی خبرگان را نداشتند از آنها برای شرکت در آزمون اجتهاد دعوت کرده‌است؛ اما دفتر سید حسن خمینی مدعی شد از وی دعوتی برای شرکت در آزمون علمی خبرگان به عمل نیامده است و او پیامک یا دعوتنامه‌ای در این رابطه دریافت نکرده‌است و در نهایت رد صلاحیت شد.

آنچه که در زندگی چهل و پنج ساله این فرد مشهود است اینست که ایشان زندگی تفریبا مرفه ای داشته و همواره به خاطر نسبتی که با امام خمینی داشته مورد اکرام قرار گرفته است و از هوش متوسط و بسیار معمولی برخوردار است ولی همین فرد بر اساس نیازی که طیف اصلاح طلبان به مشروعیت انقلابی خود داشتند  ایشان را انتخاب کرده و همواره در کلیه موارد و صحنه ها با ایشان  با کرامت و بزرگی یادکرده و تقریبا این فرد در سبد اصلاح طلبان قرار دارد بگونه ای که آیت الله صانعی و محمد خاتمی و حتی هاشمی رفسنجانی در نماز جماعت به ایشان اقتداء می کردند.

 

پس می توان گفت بهترین و تنها ترین گزینه اصلاح طلبان برای رهبری ایشان است که تقریبا از محبوبیت نسبی نیز برخوردار است.
اما وقتی باسایر رهبران ایدئولوژی و شبه ساختاری مانند آیت الله  خمینی و آیت االله خامنه ای مقایسه می شود و یا حتی محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود (متولد ۳۱ اوت ۱۹۸۵) ولیعهد عربستان مقایسه شود نکته بسیار مهمی مشهود است که عدم تجربه و ضریب هوشی  کافی در برخورد با بازی ها و اتفاقات سیاسی و امنیتی است.

محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود (متولد ۳۱ اوت ۱۹۸۵) ولیعهدو وزیر دفاع عربستان سعودی حتی باسن کم خود دارای پستهای مهم امنیتی و سیاسی بوده است و آموزه های لازم را دیده است با این حال کار دشواری را برای بدست آوردن قدرت در عربستان دارد.

 

آیت الله خامنه ای  زمانی که به قدرت رسید عملا هاشمی رفسنجانی همکاره کشور بود اما   آیت الله خامنه ای با توجه به تجربه بالا در پست های مختلف امنیتی و سیاسی توانست هاشمی را به عقب براند و نهایتا هاشمی در اواخر عمر بیشتر نظریه پرداز و یک اسم بود تا یرخورداری از توان اجرایی حتی کوچک. همچنین  آیت الله خامنه ای در بین مذهبیون کشور دارای قدرت و اعتبار و محبوبیت بی نظیری است و واکنش های مدبرانه ای در برابر تحولات خاورمیانه از خود نشان داده است بگونه ای که نقوذ ایران در منطقه بسیار چشمگیر تر شده است.

و از یک سو  اتفاقات اخیر (اعتراضات) نشان داد که اصلاح طلبان دارای پایگاه اجتماعی محکمی نیستند و تاکنون کسانی که خواهان تعییر بودند به اصلاح طلبان به عنوان تنها مهره تعییر  نگاه کرده و آراء خود را به این سبد واریز می کردند. اما این اتفاقات نشان داد قشر عظیمی که تاکنون پشت اصلاح طلبان به اعتراض می پرداختند در حال گذر از این افراد و به خودباوری جدیدی یافته اند که عملا اصلاح طلبان را هم قبول ندارند و از سوی دیگر سبد آراء سید حسن خمینی  در بین آراء مذهبیون و اصول گراها بسیار ناچیز است.

آنچه که بنظر می رسد با توجه به تحریم ها و مشکلات اقتصادی کشور و خطرات در پیش زو و ساختار شورای خیرگان رهبری، سید حسن شانسی برای رهبری آینده ندارد و تنها می تواند به عنوان گزینه آلترناتیو در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شود.

 

 

 

 

انتشار توسط 8 تم