اخبار ویژه

 آمریکا  به طور کامل از برجام خارج شد، شوک بزرگ اقتصادی

برجام به فرجام نرسید

طبق منابع موثق امنیتی از کاخ سفید آقای ترامپ ریاست حمهور آمریکا پیش نویس سخنرانی خود را در ۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آماده کرده است در این پیش نویس آمریکا به بهانه عدم تعهد ایران به برجام از قبیل صدور تروریست و حقوق بشر  به طور کامل از برجام خارج خواهد شد. این تصمیم ، شوک بسیار بزرگی به اقتصاد شکننده ایران وارد خواهد کرد و بنظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی ، دولت حداکثر توانایی پرداخت حقوق کارکنان دولت را تا چهار ماه خواهد داشت و عملا کلیه پروژه های عمرانی و صنعتی در کشور متوقف خواهد شد دلاز نمودار صعودی تندی در بازار از امروز به خود گرفت.

The United States completely abandoned the deal.
Great economic shock in Iran

مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ طبق ستون سوم پیمان نامه جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به منظور اطمینان قدرت‌های جهانی از عدم تولید و توسعه سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران و اطمینان ایران از حق خود برای غنی‌سازی سوخت صلح‌آمیز هسته‌ای برای اهداف غیرنظامی در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) آغاز شد. در طول مذاکرات، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌ها تحریم‌هایی را علیه ایران تحمیل کردند، که رئیس جمهور حسن روحانی آن را با عنوان جنایت علیه بشریت عنوان کرد.

مدتی به نظر می‌رسید که مرزها و خطوط قرمز شفاف شده باشند. در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۳ ایران روحانی انتخاب شد کسی که رسانه‌های غربی او را از نظر سیاسی میانه‌رو توصیف کرده‌اند.

پس از چندین دوره مذاکرات، در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ (۳ آذر ۱۳۹۲)، توافق موقت ژنو بر سر برنامه هسته‌ای ایران بین ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو سوئیس امضاء شد. همان‌طور که کشورها روی یک توافق بلند مدت کار می‌کردند، این موضوع با متوقف شدن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران در عوض کاهش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همراه بود. تنظیم و پیاده‌سازی توافق از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ شروع شد. بیشترین تمرکز مذاکرات محدودیت‌ها روی تأسیسات هسته‌ای کلیدی ایران بود: رآکتور آب سنگین IR-40 اراک و کارخانه تولید (که در دست ساخت بود، اما همان‌طور که ایران به عنوان بخشی از توافق موقت ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ مبنی بر عدم سوخت گیری رآکتور موافقت کرد هرگز اجرایی نشد)، نیروگاه اتمی بوشهر، معدن اورانیوم ‏(en) گچین، مرکز هسته‌ای فردو، کارخانه تبدیل اورانیوم اصفهان، کارخانه غنی‌سازی اورانیوم نطنز و مجتمع توسعه و تحقیقات نظامی پارچین.

این توافق پایانی بر ۱۲ سال مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی بر سر مسئله خطر تولید سلاح اتمی است. با مسئولیت حسن روحانی در مهر ۱۳۸۲ آغاز و در تیر ۱۳۹۴ با مسئولیت محمدجواد ظریف و در دولت روحانی با توافق جامع به پایان می‌رسد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که امروز دوشنبه برگزار شد گفت  با توجه به ماهیت برجام که یک تعهد بین‌المللی است، خروج احتمالی آمریکا و هرگونه برخورد غیرمنطقی آنها با برخورد متناسب و سنگین جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد و حاصل این تصمیمات برای آمریکا بسیار مهم است و اگر خطای فاحشی رخ دهد منجر به پشیمانی دولت آمریکا می‌شود.

گفته می شود دکتر روحانی خود را آماده سخنرانی در ۲۳ دی ماه به صورت زنده در برنامه تلوبزیونی نموده است. زمزمه های خروج آمریکا از برجام باعث افزایش قیمت دلار در بازار شده است. دولت به شدت با کمبود نقدینگی مواجه هست بگونه ای که در پرداخت حقوق کارمندان دولت و پروژه های عمرانی دچار مصیبت شده است و خروج آمریکا از برجام که قطعی شده است باعث شوک برزگ در اقتصاد ایران و فروپاشی کامل اقتصادی آن می شود.

انتشار توسط 8 تم