اخبار ویژه

بارزانی:به شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران اجازه ورود به خاک کردستان عراق داده نمی‌شود

به شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران اجازه ورود به خاک کردستان عراق داده نمی‌شود.

Masud Barsani Kurdischer Präsident (Reuters)

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته است، قانون اساسی عراق و روح مشارکت کردها توسط دولت مرکزی در بغداد “نقض” شده، کشور چندپاره شده و دولت واحد تنها در حرف وجود دارد.

رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با روزنامه “الحیات” چاپ لندن در روز چهارشنبه (۹ اوت/ ۱۸ مرداد) از جمله گفت: «عراق در واقع تقسیم شده و اصول قانون اساسی عراق و بنیان‌های مشارکت ما با بغداد نقض شده‌اند. جنگ فرقه‌ای در جریان است و عراق فاقد حاکمیت مستقل است».

بارزانی همچنین گفته است که اقلیم کردستان هیچ مسئولیتی در تصمیم‌های زمامداران بغداد که عامل بی‌ثباتی در عراق بوده‌اند ندارد و دلیل ناکامی دولت مرکزی در برقراری ثبات هم “منزوی کردن اهل سنت” بوده است. او بار دیگر برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در موعد مقرر را تصمیمی بازگشت‌ناپذیر خوانده است.

Irak irakische und kurdische Flagge in Kirkuk (picture-alliance/abaca/A. Mukarr)

چند ماه پیش برافراشتن پرچم اقلیم کردستان بر فراز ساختمان‌های دولتی تنشی دیگر میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی آفرید

همه‌پرسی بر سر استقلال کردستان عراق قرار است روز ۲۵ سپتامبر (۱۰ شهریور) سال جاری برگزار شود. جدایی مناطق کردنشین عراق از خاک این کشور و تشکیل دولتی مستقل خواست قدیمی رهبران کرد در اربیل است.

«مسعود بارزانی» در دومین مصاحبه با روزنامه‌ای عربی طی دو روز گذشته، بر اجرای همه‌پرسی جدایی از عراق، مجددا تأکید کرد.

او در مصاحبه با روزنامه «الاهرام» مصر، همه دولت‌های متوالی عراق از دهه دوم قرن گذشته را در «شراکت حقیقی بین دو دو قوم اصلی» عراق (یعنی عرب‌ها و کُردها) شکست خورده توصیف کرد و مدعی شد که آنها (دولت‌های متوالی) نه تنها مثل یک رقیب بلکه مثل یک دشمن با کردستان رفتار کرده‌اند.

بارزانی با اشاره به اقدام رژیم بعثی صدام در بمباران حلبچه، از آن به عنوان جنگ و نسل کشی یاد کرد وگفت: آنها (دولت‌های عراق) همه نوع جنگی را از جمله نسل‌کشی را علیه ما به راه انداختند؛ مثل بمباران شیمیایی حلبچه یا اتفاقات انفال که بیش از ۱۸۰ هزار شهروند کردستان قربانی آن شدند و ۴۵۰۰ روستای کُردنشین از مجموع ۵ هزارتا نابود شد.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: بعد از سال ۲۰۰۳ [اشغال عراق توسط آمریکا و سرنگونی صدام]، آن را به فال نیک گرفتیم و به بغداد رفتیم تا با هم کشوری با شراکت و شهروندی حقیقی تأسیس کنیم و خسارت‌ها را جبران کنیم. ما در تدوین قانون اساسی شراکت داشتیم اما در ۱۴ سال گذشته از آن زمان تاکنون، دست‌اندرکاران در بغداد نشان دادند که در مسأله ما [کُردها] بهتر از همتایان خود در گذشته نیستند. همان سیاست‌های گذشته را که حذف و به حاشیه‌راندن است بلکه سیاست ویرانگری را مثل آنچه در سهم بودجه کردستان بود، در پیش گرفتند و حقوق کارمندان را از ۲۰۱۴ قطع کردند که این هم نوعی دیگر از نسل کشی و ایجاد آشوب و متوقف کردن توسعه و شکوفایی اقلیم است.

مسعود بارزانی در توجیه تصمیمش برای اجرای همه‌پرسی گفت: اقلیم به دولت ما فشار آورد که تعامل با بغداد را تغییر بدهیم و برای جلوگیری از مشکلات و نزاع‌های احتمالی، برای استقلال تلاش کنیم و از شراکت شکست خورده به همسایگی موفق منتقل کنیم خود را.

هدف از همه‌پرسی

بارزانی در پاسخ به این سوال کوتاه الاهرام که گفت «هدف از همه‌پرسی چیست؟»، گفت: یک کلام. استقلال.

بارزانی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا اتفاقات بزرگی در منطقه در جریان است، ارتباطی با دعوت به همه‌پرسی دارد گفت، «آنچه در منطقه در جریان است، خیلی تأثیر دارد… داعش تروریستی، کردهای عراق و سوریه را هدف گرفت. مناطقی از کردستان را اشغال کرد. تلاش کرد با سوءاستفاده از قطع بودجه کردستان و با هدف تضعیف نیروهای پیشمرگه که از آموزش و تسلیح محروم شده بود، حال آنکه قانون اساسی عراق پیشمرگه را بخشی از نیروهای نظامی عراق می‌داند، تلاش کرد به اربیل [مرکز کردستان] و کرکوک و دهوک نزدیک شود. همه این اتفاقات به علاوه‌ی رویکرد حذف‌گرایی بغدداد در قبال دیگر اقشار عراق که از طریق راههای سیاسی و فرقه‌گرایی انجام می‌دهد، و ترس از تبدیل شدن این اختلافات به جنگ، ما سراغ گزینه همه‌پرسی از ملت خود برای تعیین سرنوشتش رفتیم. این گزینه، راهی دموکراتیک مطمئنی طبق قوانین بین‌الملل است.

همه‌پرسی کردستان به کُردهای کشورهای دیگر ربطی ندارد

الاهرام پرسید «ایا بین کردهای سوریه و عراق و ایران و ترکیه درباره رؤیای کشور کُردی، اتفاق‌نظر هست؟» و بارزانی گفت: همه مردم کُرد آرزوی تعیین سرنوشت خود را دارند… و همچنین برگزیدن شکل رابطه با کشورهایی که -بر اساس توافق بدنام سایکس‌پیکو- بخشی از ساکنانش کُرد هستند. اینجا در عراق، مردم ما همه‌پرسی را برای نوع رابطه‌شان با برادران عراقی، شرکای ما در این کشور، برگزیدند. همه‌پرسی ما ربطی به سایر برادران کُرد در دیگر بخش‌ها [=کشورها] ندارد. ما حل مشکلاتشان از راههای مسالمت‌آمیز و دموکراتیک را تأیید می‌کنیم.

بارزانی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت بغداد با همه‌پرسی و نتیجه آن و نظر همسوی تهران و آنکارا با بغداد، گفت: ما به حق خود در زندگی با شیوه‌ای انسانی، دموکراتیک و متمدنانه را عمل می‌کنیم. فکر نمی‌کنم که دنیای امروز چنین موضعی معکوسی را اگر به تعهداتش در حقوق بشر و ملت‌ها احترام می‌گذارد، تحمل کند. ما با کسی نمی‌جنگیم. منطقه ما از سال ۱۹۹۱ مستقل خودمختاری است. شایستگی خود را در روابط مثبت و ممتاز با همسایگان ترکیه‌ای، ایرانی، سوری و عراقی ثابت کرده. آن موضعی که همه [این کشورها] گرفته‌اند، برای ما رد نتیجه همه‌پرسی تفسیر نشد یا حتی رد ایده آن. آنها [سران ایران، ترکیه، عراق] دیدگاه‌هایشان را درباره مناسب نبودن زمان برگزاری همه‌پرسی مطرح کردند.

رئیس منطقه کردستان در خصوص موضع ترکیه در قبال همه‌پرسی نیز گفت، «سخنانی که در رسانه‌های [از سران ترکیه] نقل شده، ضد و نقیض است اما در کلیتش ضد اصل حقوق مردم کردستان نیست». او افزود که «روابط کردستان و همسایه‌اش ترکیه، خیلی خوب است. ما روابط تجاری و اقتصادی خیلی محکمی داریم. دوستان تُرک ما خوب به اهمیت اقلیم کردستان واقفند. برای همین همیشه با ما بوده‌اند و سرمایه‌گذاری کرده و هنوز هم میلیاردها دلار در کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند. آنها شرکای خوبی در بیشتر طرح‌های ما هستند و رابطه ما با رئیس جمهور [رجب طیب] اردوغان نیز خوب و قدیمی است.

انتشار توسط 8 تم