اخبار ویژه

سید حسن امامی قاضی امام جمعه شهر تهران در زمان محمدرضا پهلوی که بود؟

او از فراماسونرهای مشهور ایران بود

از چپ: جمشید آموزگار نخست‌وزیر، جعفر شریف‌امامی رئیس سنا، عبدالله ریاضی رئیس مجلس شورای ملی و سید حسن امامی امام جمعه تهران. اسفند ۱۳۵۶، شهر ری، مراسم یکصدمین سال تولدرضاشاه

 

حسن امامی از جمله نخبگان سیاسی رژیم پهلوی بود که در لژهای فراماسونری به عنوان استاد اعظم فعالیت می کرد. خانواده او از سلطنت طلبان متمایل به انگلستان بودند. در پرونده شخصی او در ساواک نام حسن امامی در میان اعضاء مؤسس یا دعوت شدگان لژهای هاتف، امیرکبیر، خورشید، دانش، مزدا، فروغی، آریا، فارابی، کورش و نور به چشم می خورد.
دکتر حسن امامی ابتدا در لژهای فراماسونری فرانسه عضویت یافت ولی فراماسون های انگلیسی برای اینکه شخصیت برجسته ای را در رأس تشکیلات خود بگمارند از وی تقاضا کردند که عضویت در لژ آنها را قبول کند. طبق مقررات و قوانین فراماسونری هر یک از اعضای لژهای فراماسونری می توانند در یکی از لژهای انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی شرکت کنند. کسی که عضو لژهای وابسته به انگلستان است در واقع برتری و سروری لژهای انگلیسی را می پذیرد. هر فراماسونری که عبودیت لژهای انگلیسی را بپذیرد می تواند با پرداخت ورودیه و حق عضویت در یکی دو لژ سمت افتخاری و یا عضویت رسمی داشته باشد.
بدین لحاظ سازمان فراماسونری انگلیسی مقیم ایران دکتر حسن امامی (امام جمعه) را به خاطر شخصیت مذهبی و اجتماعی و نفوذی که در سازمان ها و مقامات دولتی داشت وارد تشکیلات خود کرد و او را در رأس لژ نور قرار داد. لژ نور نهمین لژ فارسی زبان وابسته به فراماسونری انگلستان بود. لژ نور به شماره ۱۶۳۱ در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۴۶ در تهران تشکیل شد. ناظر اعظم این لژ کریستوفر اسحق فری (یهودی الاصل) بود. اعضای دیگر این لژ مهندس حسین شقاقی، پرویز کاظمی، دکتر توران، دکتر مرشدزاده، رضا جعفری، علی اصغر بختیار و سرتیپ رحیم صفاری بودند. تعداد تقریبی اعضای لژ ۳۰ نفر و محل تشکیل جلسات انجمن رازی بود. همه تشریفات رسمی تشکیل لژ حتی خواندن آیات تورات و ادعیه انجیل توأم با موزیک در حضور اسحق فری (ناظم اعظم لژ ناحیه ایران) اجرا می گردید.
دهه س و چهل پررونق ترین دوره تاریخ فراماسونری در ایران به حساب می آیند. در همین سالها لژ بزرگ ایرانیان تأسیس شد. در سال ۱۳۴۸ جعفر شریف امامی (رئیس مجلس سنا) و سید حسن امامی (امام جمعه تهران) تصمیم گرفتند به منظور ایجاد هماهنگی بین کلیه لژهای فراماسونری وابسته به تشکیلات فراماسونری فرانسه، انگلستان، آلمان و همچنین ارتقاء تشکیلات فراماسونری ایران در سطح جهانی، لژی تحت عنوان لژ اعظم ایرانیان تأسیس کنند. مقدمه این کار جمع آوری مبلغ ۵۰۰ هزار توامان توسط شریف امامی برای دعوت از عده ای از ماسون های کشورهای فوق الذکر بود.
از هر سه لژ مادر (اسکاتلند، فرانسه و آلمان) به منظور سرپرستی لژ بزرگ ایرانیان یک نفر به محمدرضا شاه معرفی شد. از لژ اسکاتلند امام جمعه تهران، از لژ فرانسه لقمان الملک و از لژ آلمان جعفر شریف امامی به شاه معرفی شدند. به علت مسن بودن لقمان الملک و معمم بودن حسن امامی، مهندس جعفر شریف امامی به سمت ریاست لژ برگزیده شدند. ساعد مراغه ای و حسن امامی به عنوان معاونین این تشکیلات تعیین شدند. در نهایت لژ بزرگ ایران با شرکت ۲۷ لژ فعال کشور مرکب از ۱۰ لژ فرانسوی، ۱۴ لژ اسکاتلند و ۳ لژ آلمانی تشکیل شد.
[تصویر: sdsd6_%2896%29.jpg]

انتشار کتاب فراموشخانه اسماعیل رائین

در سال ۱۳۴۷ جلد سوم کتابی تحت عنوان فراموشخانه یا تاریخ فراماسونری در ایران نوشته اسماعیل رائین در ایتالیا به زبان فارسی چاپ شد. انتشار این کتاب موجی از بحث ها، گفتگوها و اعتراضات را با خود به همراه آورد. در کتاب فراموشخانه از محافل فراماسونری به عنوان مراکز جاسوسی برای انگلستان نام برده شده بود. سئوال اصلی این بود که چرا بسیاری از رجال سیاسی ایران از سالیان دراز جزء این شبکه جاسوسی بودند. عده ای نیز معتقد بودند که پیشرفت این افراد مدیون عضویت آنها در فراماسونری بود. از سوی دیگر برخی از قضات و وکلای دادگستری که نباید جزء هیچ دسته و حزبی باشند، در میان این افراد دیده می شد و این معنایی به جز جاسوسی برای انگلستان نداشت. نام بسیاری از نخست وزیران پیشین، نمایندگان مجلس، وزراء، مشاورین و وکلای دادگستری در میان این افراد بود. نام دکتر حسن امامی نیز جزء این لیست بود . گزارشات ساواک در این زمینه نشان می دهد که امام جمعه از انتشار کتاب فراماسونری بسیار ناراحت شده بود و گفته است «من عضو تشکیلات فراماسونری هستم و این سازمان تشکیلاتی بین المللی برای حفظ صلح و آزادی و کمک به افراد می باشد.» حسن امامی انتشار این کتاب را توطئه سازمان سیا دانست و تهدید کرد که با انتشار کتابی وابستگان به سازمان سیا را به مردم خواهد شناساند. از جمله افرادی که تابعیت آمریکایی دارد پروفسور رضا، رئیس دانشگاه می باشد. پروفسور رضا بزرگترین واحد فرهنگی ایران را در دست دارد و در داخل کابینه هم وزرایی هستند که عضو سازمان سیا و تابعیت آمریکایی دارند. سازمان سیا خواسته با انتشار این کتاب از طرفداران انگلستان در ایران انتقام بگیرد.
حسن امامی دو روز بعد از خروج شاه در دی ۱۳۵۷ ایران را به مقصد سوئیس ترک کرد. در آخرین سفر شاه، او برای انجام مراسم دعا در فرودگاه حاضر نشد. گویا او نیز می دانست این سفر بازگشتی ندارد و نیازی به انجام مراسم دعا نیست. او در مرداد ۱۳۵۸ در سوئیس بر اثر سرطان فوت کرد.
استمزاج سيد حسن امامي از انگليس براي تشکيل حزب

يكي از دوستان سياسي سناتور دكتر سيدحسن امامي‌، امام جمعه تهران‌، اظهار داشته در اولين روزهايي كه زمزمه تشكيل دو حزب سياسي در ايران باز شد، چون جسته و گريخته شنيده مي‌شد كه امام جمعه تهران كانديد[اي‌] ليدري يكي از اين دو حزب است لذا مشاراليه با عجله به لندن رفته و در آن جا با دنيس رايت معاون وزارت خارجه انگلستان و كاردار سابق سفارت انگليس در تهران كه از دوستان ايشان بوده ملاقات و از وي در مورد شركت در احزاب مشورت و استمزاج نموده و دنيس رايت هم كه نفوذ زيادي در امام جمعه دارد به وي تجويز كرده كه حتي‌المقدور از قبول اين كار شانه خالي كند.

دو روز بعد از خروج شاه در دی ۱۳۵۷ ایران را به مقصد سوئیس ترک کرد امامی در سال ۱۳۵۸ در اثر ابتلا به بیماری سرطان در سوئیس درگذشت و به خاک سپرده شد.
حسن امامی دو روز بعد از خروج شاه در دی ۱۳۵۷ ایران را به مقصد سوئیس ترک کرد. در آخرین سفر شاه، او برای انجام مراسم دعا در فرودگاه حاضر نشد. او در مرداد ماه سال ۱۳۵۸ در سوئیس بر اثر سرطان و در حالی که ماه‌های آخر عمر قادر به تکلم نبود و در اغما به سر می‌برد؛ فوت کرد.

وی فرزند سید میرزا ابوالقاسم تهرانی و نوه سید زین‌العابدین امام جمعه بود. جدش میرزا ابوالقاسم تهرانی از امامان جمعه تهران بوده است. در سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در تهران به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتی در مدرسه پروکیمنیاژ که توسط روس‌ها اداره می‌شد، برای فراگیری علوم فقهی و دینی، ادبیات عرب، منطق و سایر علوم به حوزه علمیه نجف رفت و به درجه اجتهاد نائل شد. در سال ۱۳۰۷ به منظور فراگیری علم حقوق نوین به سوئیس رفت. پس از پنج سال اقامت و تحصیل در رشته حقوق خصوصی در دانشکده حقوق دانشگاه لوزان، در سال ۱۳۱۲ با ارائه رساله خود با عنوان «اساس قضائی مهر در فقه شیعه اسلامی» موفق به اخذ درجه دکترای حقوق شد.

امامی پس از بازگشت به ایران، مدتی به تدریس «تاریخ حقوق و حقوق اسلام» در مدرسه عالی حقوق و دانشکده معقول و منقول پرداخت. در سال ۱۳۱۷ به منصب قضاوت رسید و در سال ۱۳۲۳ رئیس کل دادگستری شهرستان تهران گردید. مدت‌ها کرسی تدریس دروس «حقوق ثبت اسناد»، «اصول محاکمات حقوقی»، «حقوق مدنی» و «شرح قانون مدنی» دردانشگاه تهران را در دست داشت. مدتی مجدداً به سوئیس سفر کرد و حاصل این سفر، تألیف شش جلد کتاب «حقوق مدنی» بود که هنوز هم یکی از اصلی‌ترین منابع و مراجع تدریس، مطالعه و تحقیق در این زمینه به‌شمار می‌رود

 

انتشار توسط 8 تم