اخبار ویژه

دارا خسروشاهی وساناز زعیمی ایرانیان موفق در حوزه مالی

آسوشیتد پرس نام ۱۰ تن از مدیرعامل های شرکت های خصوصی جهان را که بیشترین حقوق سالانه دریافت می کنند، اعلام کرد که در صدر این لیست یک ایرانی تبار قرار دارد.

دارا خسروشاهی مدیر عامل اکسپدیا با حقوق ۹۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار در بالای جدول قرار گرفته است.

اطلاعات عمومی درباره آقای خسروشاهی می گوید او از خانواده متمول ایرانی است که پیش از انقلاب مالکیت چند کارخانه تولید دارو و همچنین تولی پرس را داشته و پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد.

دارا خسروشاهی ۴۸ ساله و متولد تهران است. او در سال ۱۹۹۱ لیسانس مهندسی بیوالکتریک خود را از دانشگاه براون در ایالت رود آیلند اخذ کرد و از ۲۰۰۵ به عنوان مدیر شرکت اکسپیدیا فعالیت خود را آغاز کرد.

اکسپدیا بزرگترین شرکت مسافرتی آنلاین جهان است که کاربران می توانند از طریق آن هتل و پرواز خود را رزرو کنند یا ماشین اجاره کنند و در مقصد شان خدماتی مثل تور مسافرتی خریداری کنند. شرکت اکسپدیا اکنون در بیش از یکصد کشور خدمات می دهد.
“بنک آو امریکا”، بزرگ‌ترین بانک ایالات متحده، ساناز زعیمی را به طور رسمی به عنوان رییس بخش “درآمد ثابتِ ارز و کالا” (FICC) معرفی کرد. این موقعیت، خانم زعیمی را به یکی از زنان ارشد در امور مالی و تجارت در جهان تبدیل می‌کند.

ساناز زعیمی این سمت مهم را در شرکت “مریل لینچ” بر عهده می‌گیرد که با سرمایه در گردشی معادل ۲/۲ تریلیون دلار، بزرگ‌ترین شرکت کارگزار خدمات مالی جهان است و بازوی ارائه خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت “بنک آو امریکا” محسوب می‌شود.

ریاست مشترک بخش “درآمد ثابت ارز و کالا” در “بنک آو امریکا” پیش‌تر به طور مشترک بر عهده‌ی “برایان ویدک” و “ساناز زعیمی” بود اما از ماه مارچ امسال، “ویدک” این سمت را موقتا ترک کرد.

حال به گفته‌ی “تام مونتگ”، مدیر ارشد عملیاتی این بانک، “ویدک” دیگر به این سمت برنمی‌گردد و زعیمی به تنهایی ریاست بخش اف.آی.سی.سی را بر عهده خواهد داشت.

ساناز زعیمی که بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) در ایران بزرگ شد، پیش از این در شرکت بانکداری و خدمات مالی “گلدمن ساکس” کار می‌کرد. او در سال ۲۰۰۹ به “بنک آو امریکا” پیوست و به عنوان یکی از مدیران دفتر لندن این بانک مشغول به کار شد.

زعیمی خیلی زود در نشریات اقتصادی بریتانیا به عنوان یکی از زنان موفق و قدرتمند حوزه‌ی بانکی و مالی معرفی شد.

ساناز زعیمی از خانواده‌ای فعال در امور بانکی و مالی می‌آید؛ به طوری که یکی از برادران او رییس تجارت در آسیا و اقیانوسیه بانک بریتانیایی “اچ.اس.بی.سی” است و دیگر برادرش، هم‌چون او برای “مریل لینچ” (بنک آو امریکا) کار می‌کند.

انتشار توسط 8 تم