اخبار ویژه

حجاب اجباری برای مردان،دریاچه مهارلو قرمز شد،فرمانده نیروی انتظامی کل کشور اخراج شد

طوارق یا مردان نقاب دار در صحرای بزرگ آفریقا، در جنوب کشور الجزایر، ازواد در شمال مالی، شمال نیجریه و جنوب غربی لیبی و شمال بورکینا فاسو زندگی می کنند. طوارق مسلمان هستند و از هزاران سال پیش در صحرای بزرگ آفریقا به شکل بدوی و بیابان نشین زندگی می کنند. آنها به این نوع زندگی کردن علاقه دارند و انتخاب خود آنها است.
پیش از ورود اسلام به این مناطق با نام «جرمنتیین» شناخته می شدند، در اوایل عصر اسلامی نام «ملثمون» را داشتند و در عصر اسلامی نام «مرابطین» را به خود گرفتند.

طوارق امروز با نیاکان خود از لحاظ سبک زندگی تفاوت چندانی ندارند و حتی برخی قبایل با همان نام های پیشین خود به حیات ادامه می دهند و قرابت خود با نیاکانشان را پاس داشته و حفظ کرده اند.  یکی از آداب و رسومی که به آنها رسیده است پوشاندن سر و صورت است که در اصطلاح به آن «لثام» گفته می شود، بنابراین به این مردان «ملثمون» می گویند.

طوارق نام های مختلفی دارند: مردان آبی پوش، مردان مسلح، مردان محجبه و ملثمون و …

نکته ی جالب درباره ی این قبایل ان است که زنان بدون نقاب هستند و قوانین و بایدهای سخت گیرانه در قبایل آنان برای مردان بیشتر از زنان است.

آب دریاچه مهارلو به دلیل رشد باکتری های «هالوفیت» و نوعی جلبک، قرمز شده است. گرمای هوا، ورود فاضلاب و اشباع شوری آب شرایط را برای رشد جلبک ها و باکتری ها فراهم کرده و دریاچه را به رنگ قرمز درآورده است. دریاچه فصلی مهارلو در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس قرار دارد

فرمانده سابق نیروی انتظامی “اسماعیل احمدی مقدم” جمهوری  اسلامی روز گذشته حکم انفصال از خدمت دریافت داشت تا زمینه محاکمه او بدلیل اختلاس و نفت خواری آغاز شود. نفت‌خواری از جمله اتهام اوست که دادسرای دیوان محاسبات مامور بررسی آن بود و سرانجام آن را تائید کرد.

در دوران بی در و پیکر و بخور بخور احمدی‌نژاد به نیروی انتظامی اجازه فروش نفت داده شد تا از این طریق بخشی از هزینه این نیرو تامین شود. از آن زمان تاکنون ناجا به وزارت نفت  ۶۰۰ میلیارد تومان بدهکار است. پول یک محموله نفتی دوم هم بلاتکلیف است.

 

 

انتشار توسط 8 تم