اخبار ویژه

مقامات آمریکایی: منتظر صدور فرمان حمله هستیم . روسیه: به هرگونه حمله امریکا به سوریه، به شدت پاسخ خواهیم داد

مقامات دفاعی آمریکا: منتظر صدور فرمان حمله هستیم .وزیر امور خارجه روسیه: به هرگونه حمله امریکا به سوریه، به شدت پاسخ خواهیم داد.

“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا هشدار داد که این کشور به هرگونه اقدام پیش‌دستانه این کشور در سوریه به طور مناسبی پاسخ خواهد داد. وی افزود: امیدواریم که آمریکا به بهانه داشتن اطلاعات محرمانه درباره تصمیم سوریه برای حملات شیمیایی اقدامات تحریک‌آمیز نکند. “سرگئی لاوروف” از مجهز کردن سوریه با موشک های اسکندر خبر داد.

گفتنی است موشک های اسکندر علاوه بر حمل کلاهک های متعارف قادر هستند کلاهک های اتمی نیز حمل کنند. وزن این موشک ها ۳٫۸ تن می باشد و ۵۰۰ کیلومتر برُد دارند.

چند تن از مقامات دفاعی آمریکا به شبکه سی ان ان اعلام کردند که ارتش آمریکا، کشتی‌ها و هواپیماهای خود را در سواحل سوریه مستقر کرده است تا در صورت صدور فرمان از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به سوریه حمله کنند. این خبر در حالی منتشر شده است که چند روز پیش مقامات کاخ سفید گفتند که دولت سوریه در تدارک یک حمله شیمیایی است و همچنین هشدار دادند که در صورت وقوع چنین رخدادی، حکومت اسد می‌بایست بهای سنگینی بپردازد و به نوعی دمشق را به حمله نظامی تهدید کردند.

در همین حال وزارت خارجه روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد آمریکا ظاهرا برای مداخله جدید در سوریه آماده می شود. به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشستی خبری گفت: هدف ادعاهای تحریک آمیز آمریکا درباره حمله شیمیایی ادعا شده در سوریه نه تنها سوریه است بلکه متوجه مسکو نیز می شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل پیش تر هشدار داده بود که روسیه و رژیم تهران نیز در صورتی که بشار اسد دست به حمله شیمیایی بزند، مقصر خواهند بود.
حمایت انگلیس و فرانسه از حمله احتمالی آمریکا

کاخ الیزه اعلام کرد، روسای جمهوری فرانسه و آمریکا در تماسی تلفنی توافق کردند تا در صورت انجام یک حمله شیمیایی دیگر در سوریه دست به اقدامی مشترک بزنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ سفید پیشتر به رئیس جمهوری سوریه درباره حمله با تسلیحات شیمیایی هشدار داده بود.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش درباره مساله بحران سوریه و اقدامات لازم برای یافتن واکنشی مشترک در صورت انجام حمله شیمیایی در این کشور صحبت کردند.

آمریکا اخیرا مدعی شد اقداماتی را در پایگاه هوایی شعیرات سوریه رصد کرده است؛ همان پایگاهی که در حمله ششم آوریل سال جاری میلادی هدف موشک کروز آمریکا قرار گرفت.

در این گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری فرانسه گفت که اگر حمله جدید شیمیایی در سوریه رخ دهد، پاریس دست به حملات هوایی یکجانبه علیه اهداف می‌زند.

دیپلمات‌ها و مقام‌های دفاعی فرانسه نیز گفته‌اند که هنوز اطلاعاتی درباره فعالیت‌های جدید دولت سوریه در این پایگاه هوایی به دستشان نرسیده است.

یکی از این مقام‌ها گفت: به نظر می‌رسد که این پیامی برای روس‌ها باشد. این اقدامات ما را آگاه می‌کند در صورت بروز یک حمله شیمیایی دیگر ما دست به کار می‌شویم.روز سه شنبه نیز وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده بود در صورت وقوع حمله شیمیایی جدید در سوریه از اقدام نظامی آمریکا علیه دمشق حمایت می‌کند.

 

انتشار توسط 8 تم