اخبار ویژه

«قاسم سلیمانی» کیلد واژۀ قطع روابط اعراب با قطر( کسانی که به قطر سفرکنند به ۳ سال حبس مجازات میشوند)

«قاسم سلیمانی» کیلد واژۀ قطع روابط اعراب با قطریک وبگاه اطلاعاتی اسرائیلی، رازهایی را دربارۀ پشت پردۀ قطع روابط کشورهای عربی با قطر، فاش کرد.

به گزارش العالم،وبگاه “دبکا” ادعا کرد که راز قطع روابط کشورهای عربی با قطر، جانبداری این کشور از ایران و تلاش برای بر هم زدن توافق ریاض بود.

این وبگاه، به نقل از منابعی که نام آن ها را فاش نکرد، نوشت: یکی از دلایل تنش در روابط کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با قطر، سفر محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجۀ قطر به تهران، یک هفته پیش از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان است.

دبکا همچنین مدعی شد که وزیر خارجۀ قطر، در این سفر، دیداری محرمانه با سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ سپاه قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت.

دبکا مدعی شد که در این دیدار محرمانه، نقشه هایی کشیده شد که هدف از آن ها از بین بردن همه تلاش های آمریکا برای تشکیل ائتلافی منطقه ای جهت جنگ با ایران بود.

در پی بالاگرفتن مناقشات میان قطر و عربستان، اداره گذرنامه عربستان اعلام کرد: کسانی که به قطر سفرکنند به ۳ سال حبس و پرداخت ۱۰ هزار ریال سعودی مجازات میشوند.

بحران دیپلماتیکی که امروز دوشنبه میان قطر و شش کشور عربی به وجود آمد، موجب شد بسیاری از شرکت های هواپیمایی در منطقه پروازهای خود را به مقصد قطر یا بالعکس به حالت تعلیق درآورند.

به گزارش خبرگزاری “رویترز” شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرد همه پروازهای این شرکت به عربستان به حالت تعلیق درآمده است.

از سوی دیگر، شرکت های “فلای دبی”، “طیران الامارات” و “الاتحاد” در امارات و نیز شرکت “مصر للطیران” از تعلیق پروازهای خود به مقصد قطر خبر دادند.
بر این اساس، شرکت هواپیمایی “العربیه للطیران” نیز همه پروازهای خود میان شارجه و دوحه را از فردا سه شنبه تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

خطوط هوایی عربستان نیز تاکید کرد، همه پروازهای این کشور به قطر و بالعکس از بامداد امروز متوقف شده است.

گفتنی است، بدنبال قطع روابط دیپلماتیک میان کشورهای مصر، بحرین، عربستان و امارات با قطر، مقامات این کشورها تصمیم گرفتند خطوط هوایی خود را مقابل هواپیمایی قطر ببندند.

وزیر امورخارجه روسیه به اقدام چند کشور عربی در قطع روابط خود با قطر واکنش نشان داد.

به گزارش العالم، “سرگئی لاوروف” روز دوشنبه اقدام برخی کشورهای عربی در قطع روابط خود با دولت قطر را تصمیمی مربوط به همان کشورها دانست.

لاوروف با این حال از همه طرفها در منطقه خواست از طریق گفتگو به اختلافاتشان پایان دهند.

سخنگوی کرملین نیز در همین راستا تأکید کرد که مسکو خواستار حل اختلافات در منطقه خلیج فارس در فضایی مسالمت آمیز است.

عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر صبح امروز از قطع کامل روابط دیپلماتیک خود با قطر خبر دادند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: آمادگی داریم انواع محصولات کشاورزی و غذایی را از طریق راه آبی و ۳ بندر ایران به قطر صادر کنیم.

سیدرضا نورانی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به تحریم‌های جدید کشورهای عربی علیه قطر که شامل ارسال مواد غذایی نیز می‌شود، اظهار داشت: تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان میسر است و با تشدید تحریم‌ها علیه این کشور ایران نزدیک‌ترین کشور به قطر است که می‌تواند از طریق راه آبی با طی مسافتی ۱۲ ساعته محصولات غذایی را به این کشور صادر کند.

نورانی تصریح کرد:‌ با هماهنگی که با خط کشتیرانی والفجر انجام شده امکان ارسال محصولات از ۳ بندر بوشهر، بندرعباس و بندر لنگه از طریق خطوط کشتیرانی ایران به قطر فراهم است.

وی به این نکته اشاره کرد که قطر سالانه ۴ تا ۵ میلیارد دلار انواع مواد غذایی را از کشورهایی همچون عربستان سعودی، مصر و امارات وارد می‌کرد که با تشدید تحریم‌ها اکنون به یکباره با تنش‌هایی مواجه شده تا جایی که از امروز مردم به فروشگاه‌ها برای خرید مایحتاج خود هجوم برده‌‌اند.

طی یک ماه اخیر به دلیل مواضع قطر در مقابل اتحادیه عرب کشورهایی همچون لیبی، مصر، امارات و عربستان سعودی، این کشورها در اقدامی یکجانبه تحریم‌هایی را از جمله منع صادرات مواد غذایی به قطر را اعمال کرده‌اند

رییس مجلس عراق در دیدار با امیر قطر، ارتقای روابط با دوحه را خواستار شد. این درحالیست که از امروز برخی کشورهای عربی ازجمله عربستان، امارات، مصر و بحرین روابط خود را با دوحه قطع کرده اند.

دفتر رییس مجلس نمایندگان عراق روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ‘ سلیم الجبوری ‘ رییس پارلمان عراق در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دوحه، بر ارتقا روابط دو جانبه تاکید کرد.

براساس این بیانیه، دو طرف در این دیدار، ارتقا روابط دو جانبه، اوضاع عمومی عربی و منطقه، راهکارهای مقابله با چالش ها و بحران ها و پایان دادن به مشکلات و اختلافات را بررسی کردند.

سلیم الجبوری در این دیدار گفته است که عراق به گسترش افق های همکاری خود با کشورهای عربی و ادامه تماس های مثمرثمر با برادرانش به ویژه در آستانه پایان بخشیدن به اشغال گروه تروریستی داعش در عراق اهتمام ویژه می دهد.

این بیانیه افزوده است: شیخ تمیم امیر قطر نیز در این دیدار بر اهمیت روابط با عراق و ضرورت تحکیم روابط بین دو کشور تاکید کرده است.

به اعتقاد رسانه های عراق، این اقدام بغداد در این برهه که برخی کشورهای عربی و در راس آنها عربستان، بحرین و امارات، مناسبات خود را با دوحه قطع کرده اند، حائز اهمیت است.

با وجود علنی شدن وساطت های کویت و عمان برای حل اختلافات میان قطر با سه کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس، هنوز نه بغداد و نه دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در خصوص میانجیگری عراق برای حل این اختلافات، سخنی نگفته اند.

انتشار توسط 8 تم