خبر فوری

پیامدهای وکالت بلاعزل در معاملات


سوال:
به فردی وکالت بلاعزل داده ام چه اتفاقی برای من می افتد؟
پاسخ:

هیچکس نمی تواند با در دست داشتن سند وکالت بلاعزل مدعی مالکیت مورد وکالت گردد مگر آنکه اثبات کند به موجب عقدی نظیر بیع مورد وکالت به وی انتقال داده شده است . اما به لحاظ عدم اطلاع از قانون ، بعضی باور دارند که چنانچه فروشنده ای درخصوص ملک یا آپارتمان یا زمین یا اتومبیلی وکالت بلاعزل داد ، این وکالت به مفهوم انتقال آن مال است و این باور غلط مشکلات عدیده ای را برای مردم ایجاد نموده است .

در چنین شرایطی اگرچه موکل نمی تواند وکیلی را که ضمن عقد لازم حق عزل وی را از خود سلب نموده عزل نماید ؛ اما می تواند خود موضوع وکالت را انجام دهد . مثلا ملک مورد وکالت را بدون توجه به وکالت بلاعزل به اشخاص دیگری منتقل کند و همچنین وکالت بلاعزل با فوت و حجر وکیل یا موکل از بین می رود . بعلاوه هرگاه موکل به اشخاص دیگری بدهکار باشد ، طلبکاران می توانند همان ملک موضوع وکالت را چنانچه به نام وی باشد در مقابل طلب خود از طریق مراجع قانونی مثل دادگاه و یا اجرای ثبت ، توقیف و تامین کند و هرگاه موکل ورشکسته شود و یا معسر گردد و یا به جهت سفه و جنون محجور اعلام شود و برای وی قیم تعیین نگردد و یا به جهتی از جهات قانونی اموال وی مورد مصادره قرار گیرد ، وکیل نمی تواند از وکالت بلاعزل استفاده کند .

صرف نظر از تمام موارد ذکر شده در زمان تنظیم سند وکالت در دفترخانه اسناد رسمی در خصوص ملک یا املاک مورد وکالت استعلامات لازمه از مراجع مختلف نظیر ثبت ، دارایی ، شهرداری و سایر مراجع ذیربط به عمل نمی آید و شخص با اخذ وکالت تصور می کند که مالک ملک مورد وکالت گردیده است و بعدها معلوم می شود که مثلا وکالتنامه ای که بر اساس آن وکالتنامه دیگری تنظیم گردیده جعلی بوده و یا ملک مورد وکالت قبلا در رهن و یا توقیف قرار داشته و یا اینکه آن ملک در کمیسیون ماده 5 شورای عالی معماری در طرح های کاربری ورزشی ، خدماتی ، فضای سبز ، آموزشی قرار گرفته است و یا بدهی های مالیاتی آن ملک بیش از ارزش ملک است . بنابر این خریدار وکالتی که تصور دارد ملکش صدها برابر افزایش قیمت پیدا کرده ، در بعضی موارد چنان دچار اشکال می گردد که از چنین خریدی پشیمان می شود .


بنابراین به جای عقد وکالت بلاعزل طرفین می توانند از ماده 10 قانون مدنی استفاده کنند . وجه التزام لازم با مهلت مشخص برای عملی ساختن انتقال در نظر گیرند و مقید باشند در مهلت پیش بینی شده کار را فیصله دهند چون طول زمان و نوسانات قیمت و طمع ورزی افراد را در موقعیت دیگری قرار می دهد . قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است . در نتیجه با استفاده از راهکارهای قانونی انجام تعهدات می توانیم مسائل خود را حل نماییم .

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*