اخبار ویژه

جهش دلار در کمتر از نود روز در ایران و عبور از مرز ۵ هزار تومان تا پایان سال جاری

دکتر حشمدار، کارشناس افتصادی و روابط اموربین الملل در یادداشتی اعلام کرد که با توجه به عوامل ژئوفیزیکی سیاسی در ایران و منطقه افتصاد ایران آماده شوک ارزی خواهد شد.
دکتر حشمدار عوامل پایدار در ثبات ارزی در ایران را متغییر دانست و اعلام کرد که
اولا: با فروکش شدن تب انتخابات که باعث بی تحرکی اقتصادی شده است که بیشتر جنبه روانی تاثیر گذار دارد ، ارز شروع به رشد اندک و تدریجی می نماید و علت رشد تدریجی آن ، رای آوردن حسن روحانی در انتخابات است چون چیدمان انتخاباتی نشان از پیروزی کاندیدای معتدل است.
دوما: شکل گیری نیروهای زمینی در سوریه در دوائتلاف متضاد روسی (روسیه، ایران ، حزب الله و عراق) با آمریکا ( آمریکا، عربستان، اردن و..) موجب تحرکات منطقه ای مشتمل بر هزینه های افتصادی  خواهد شد که خارج از توان ریاست جمهوری آینده ایران در ثبات ارز است.
ثالثا: اقدامات آمریکا در کره شمالی و حوزه ژاپن و کره جنوبی بی تاثیر در قیمت ارز نیست که فرامنطقه ای است.
رابعا: استقلال کردستان که مسعود بارزانی قطعا رفراندوم آنرا امسال برگزار می کند بی ثباتی کاملی را در منطقه و ایران ایجاد خواهد کرد.
خامسا: تنشهای سیاسی اروپا که از یونان و فرانسه گرفنه تا تبعات خارج شدن انگلیس از اروپا که منجر به بی ثباتی اقتصادی اروپا که از شرکای ایران محسوب می شوند را در برخواهد داشت.

لذا در نود روز آینده دلار از مرز چهار هزارتومان خواهد گذشت و با یک وقفه چند ماه و ثبات ارزی چند ماهه ، تا پایان سال جاری از مرز پنج هزار تومان خواهد گذشت.

انتشار توسط 8 تم