اخبار ویژه

تعاریف آپشن های خودروهای لوکس در ایران

سیستم ای اس پی (ESP) حاصل تلفیق سیستم ترمز ای بی دی ، سیستم ا بی اس و سیستم تراکشن کنترل است که بوسیله نرم افزار و در صورت داشتن سخت افزار لازم برای سه سیستم بالا به همراه تعدادی سنسور اضافه، برای زاویه فرمان و شتاب های طولی و عرضی وارده به خودرو سیستم پایداری الکترونیکی یا همان ای اس پی را بوجود می آورد.
کاربرد ESP چیست؟

ESP با اندازه گیری مداوم این پارامترها وضعیت حرکتی خودرو را بررسی میکند :

۱- سرعت گردش هر چرخ و سرعت حرکت خودرو

۲- وضعیت قرار گیری فرمان و همینطور محاسبه سرعت گرداندن فرمان

۳- میزان شتاب وارده طولی و شعاعی به خودرو

۴- وضعیت موتور از نظر گشتاور تولیدی

۵- در بعضی از گونه ها تعدادی سنسور برای بررسی وضعیت مسیر حرکت از نظر خیس یا خشک بودن و همینطور میزان لغزندگی مسیر حرکت هم وجود دارد.

بعد از بررسی پارامترها فوق ای اس پی یک نقشه کلی از نظر چگونگی حرکت خودرو و وضعیت چرخها تنظیم میکند و با مقایسه این مقادیر با مقادیر ایده آل مورد نیاز خودرو تصمیم به دخالت در امر رانندگی میگیرد.
به این ترتیب که با توجه به سرعت حرکت خودرو و شتاب وارده به آن از جهات مختلف و همینطور چگونگی کارکرد راننده با فرمان نتیجه گیری میکند که شرایط حرکت خودرو عادی است یا قسمت جلوی خودرو انحراف دارد و یا قسمت عقب خودرو انحراف دارد.
در صورت انحراف عقب و یا جلوی خودرو با استفاده تکی یا توام از ترمز چرخها و گاها” گشتاور موتور شروع به اصلاح وضعیت حرکت خودرو میکند.

 

با فعال سازی این آپشن ( اگزوز اسپرت ) و به وسیله سر اگزوزهای دوگانه، غرش هیجان انگیز موتور را به نسبت میزان بار، سرعت و دنده به شدت افزایش می دهید. غالباً موتور میزان اندکی بنزین را دیرتر به چرخه احتراق وارد می کند و سوپاپ اگزوز را باز نگه می دارد تا هنگام کاهش سرعت ، غرشی با فرکانس پایین ایجاد کند و از اگزوز آتش خارج شود.
شرکت های خودرو سازی از قبیل : پورشه ، مرسدس بنز ، جگوار ، بی ام دبلیو و غیره.. از این آپشن در محصولات خود استفاده کرده اند.

 

برای رانندگی در روز های برفی و یخبندان، بــا انتخاب دکمه اِسنو (Snow) حالــت زمســتان ، هنــگام حرکت از وضعیت ســکون در ســطوح لغزنــده و در سرعتهــای پاییــن ، اتومبیــل ابتدا با دنــده ۲ و ســپس بــا دنــده هــای بالاتــر شروع بــه حرکــت کــرده و لــذا چرخــشِ در جــای چرخهــا را ، کاهــش مــی دهــد

 

هنگامی که خودرو در شیب شدیدی قرار دارد، تا شما بخواهید شروع به حرکت کنید یعنی ترمز دستی را رها کنید یا پا از روی ترمز بردارید و پا روی گاز خودرو بگذارید و اقدام به گاز دادن کنید، خودرو مقداری به عقب می‌رود یا در خودروهای دنده دستی اگر عکس‌ العمل شما در نیم کلاچ کردن ضعیف باشد، ( که تخصص راننده های قدیمی بوده است ) خودرو مقداری به عقب می‌رود که اگر خودرویی پشت سر شما باشد یا عابری پشت سر شما در حال عبور باشد، با عقب رفتن خودرو، امکان برخود با آن‌ها را دارید که باعث ایجاد خسارت و حادثه می‌شود.

حال این مشکل با اتوهولد کاملا برطرف می‌شود، این سیستم را با یک دکمه که معمولا در کنار جعبه دنده است میتوان کنترل کرد.

سیستم اتو هو لد توسعه یافته ترمز پارک الکترونیکی است. این سیستم که از طریق ABS/ESP واحد هیدرولیک اداره میشود، به کمک شما می‌آید تا از طریق چند سنسور، شیب را تشخیص داده و وقتی که شما پدال ترمز را رها می‌کنید خودرو (بر خلاف خودروهایی که به این سیستم مجهز نیستند) به عقب نمی‌رود و سر جای خود می‌ایستد.

اگرچه شما پدال ترمز را رها کرده اید و حتی از ترمز دستی هم استفاده نمی‌کنید اما هنوز این سیستم از نیروی ترمز استفاده می‌کند و اجازه نمی‌دهد خودرو به سمت عقب برود و اگر سنسور سیستم هر گونه حرکتی را در چرخ تشخیص دهد باز هم فشار ترمز بر چرخ را بیشتر میکند تا خودرو در توقف کامل قرار گیرد، و تا زمانی که شما اقدام به فشار دادن پدال گاز نکنید خودرو تکان نمی‌‌خورد، اما با فشار دادن پدال گاز خودرو بدون حرکت به عقب، شروع به حرکت می‌کند.

با استفاده از این سیستم رانندگی در کمال آرامش و با ایمنی بیشتر خواهید داشت.

 

هِدآپ دیسپِلِی (HUD) قابلیت نمايش اطلاعات خودرو در ديد مستقيم توسط ليزر بر روى شيشه جلوى به راننده می دهد. این پردازش اطلاعات تا ۵۰٪ توجه و تمركز راننده را به جاده بيشتر ميكند تا فضاى امن ترى براى رانندگى ايجاد شود. اطلاعات سرعت، خطا و هشدار ماشین، سیستم نویگیشن و تنظیمات سیستم صوتی توسط سیستم هدآپ به راننده نمایش داده می شود.

 

آپشن اتولایت یا همان سنسور نور ، قابلیت روشن شدن خودکار چراغ خودرو در هنگام کاهش نور محیط دارد، راننده برای ورود و خروج از محیط پر نور و کم نور احتیاج به خاموش و روشن کردن چراغ به صورت دستی ندارد و این عمل به صورت خودکار انجام میگیرد.

 

تکنولوژی شیب سنج (HDC) یا همان Hill Descent Control بیشتر در اتومبیل های روز قرار داده می شود. این فناوری به راننده اجازه می دهد تا در سراشیبی ها بدون لمس ترمز، حرکتی بی نقص و بی خطر را تجربه کند. اتومبیل سازان این فناوری را در کنار سیستم ترمز قدرتمند ABS قرار داده تا عملکرد بی نظیری اتومبیل با این فناوری از خود نشان دهد. به کمک چنین حالتی، رانندگان اتومبیل های چهار چرخ محرک و تمام چرخ محرک، تجربه بی نظیری از حرکت در سراشیبی ها خواهند داشت.

 

سیستم VSC مخفف Vehicle Stability Control بوده و به معنای کنترل پایداری خودرو. همانطور که از نامش پیداست، کمپانی ها این فناوری را در روی اتومبیل خود جهت پایداری بیشتر در هنگام لغزش یا قرار گرفتن در جاده های یخ زده و بارانی، قرار می دهند. افراد با فعال کردن سیستم VSC اتومبیل خود، به خودرو این اجازه را می دهند تا ترمز را روی چهار چرخ فعال کرده و قدرت موتور جهت افزایش پایداری کاهش دهد. با این اوصاف VSC می تواند در تصادف روزهای بارنی و برفی موثر بوده و موجب کاهش تصادفات شود.

 

این سیستم مخفف Traction Control بوده و اختصاصی اتومبیل های کمپانی تویوتاست. افراد با فعال کردن این سیستم در خودروی خود موجب خواهند شد تا اتومبیل در جاده های یخی یا خیس لغزشی نداشته و پایداری خود را حفظ کند. TRC به شکلی مستمر وضعیت بین لاستیک و جاده را اسکن می کند و در صورت مشاهده وضعیت لغزنده، شروع به حفظ پایداری خودرو خواهد کرد. در چنین سیستمی هنگام رو به رو شدن خودرو با وضعیت جاده ای لغزنده، ترمز عملکرده و موتور از قدرت خود می کاهد تا سرعت بالاتر موجب از دست رفتن ثبات نگردد. بنابرانین با TRC در جاده های خیس و لغزنده نباید نگران چرخش خودرو به دور خود بود.

 

دکمه TRC (کنترل لغزندگی تویوتا)

دکمه Drive Mode Hyundai (حالت رانندگی هیوندای) همانطور که مشخص است سیستمی برای تغییرحالت رانندگی در خودروهای هیوندای می باشد. به طور مثال در سوناتا هیوندای این سیستم را به کار گرفته که رانندگان می توانند از بین سه حالت عادی، اسپرت و سازگار با محیط زیست (ECO) یکی را انتخاب کنند. این سیستم همیشه در ابتدا روی حالت عادی قرار داشته و با یک بار فشار می توانید به حالت سازگار با محیط زیست در آورد. اما برای حالت اسپرت باید دو بار آن را فشار دهید تا شاهد فعال شدن حالت اسپرت در رانندگی خودروی خود باشید.

 

دکمه Drive Mode هیوندای

انتشار توسط 8 تم