اخبار ویژه

ترامپ و جانشین ولیعهد پادشاهی سعودی

رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان دیدار و گفت‌وگو کرد؛ دیداری مهم با شرکت مشاوران ارشد ترامپ.

رادیو آلمان در گزارشی اعلام کرد: تردیدی نیست که دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان برای دونالد ترامپ از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. ترکیب شرکت‌کنندگان این دیدار حکایت از اهمیت آن برای دولت ترامپ دارد.

ترامپ و جانشین ولیعهد پادشاهی سعودی در این دیدار جمهوری اسلامی را تهدیدی برای امنیت منطقه ارزیابی کردند. شاهزاده محمد بن سلمان برجام را بسیار خطرناک توصیف کرد و ترامپ نیز گفت که توافق هسته‌ای منافع آمریکا را تامین نمی‌کند.

مشاور جانشین ولیعهد عربستان به خبرنگار رویترز گفت دیدار ترامپ و نماینده پادشاهی عربستان “چرخشی تاریخی” در مناسبات دو کشور است.

او گفت که عربستان و متحدان عربش در منطقه به دونالد ترامپ به ‌مثابه یک متحد استراتژیک می‌نگرند. این در حالی است که مناسبات عربستان سعودی با دولت اوباما، به‌ویژه پس از توافق‌هسته‌ای با رژیم ایران آسیب دیده بود.

عربستان معتقد است که در دوره زمامداری باراک اوباما، دولت آمریکا به توافق هسته‌ای با تهران بیشتر از مناسبات خود با عربستان اهمیت داده است. حال، با پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، زمینه‌های همکاری مشترک دو کشور در مسائل امنیتی منطقه فراهم شده است.

ترامپ در دیدار خود با شاهزاده محمد بن سلمان، رژیم ایران را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه خواند و بر لزوم مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه تاکید کرد.

 

انتشار توسط 8 تم