اخبار ویژه

حبس غیرقانونی مسافران در هواپیما

یکی از مهمترین مشکلاتی که در جریان بارش برف سنگین در فرودگاه مشهد علاوه بر سرگردانی مردم و تاخیر در پروازها ایجاد شد، انتقال چند باره مسافران به داخل برخی هواپیماها و حبس چند ساعته آنها داخل پرواز بود که البته این مساله از سوی نهادهای قضایی بعدا مورد پیگرد قرار گرفت.

حبس طولانی مدت مسافران داخل هواپیما از موضوعاتی بود که در روزهای برفی مشهد خبرساز شد. این مساله باعث ناراحتی، دلخوری و حتی درگیری برخی مسافران با خدمه و کادر پروازی شد. مساله ای که تاکنون چرایی آن مشخص نشده و گویا با احضار و پرسش از خلبان و مسئولان امر دلایل آن بیشتر مشخص خواهد شد.

به دنبال وقوع اتفاقاتی که در نهایت منجر به تاخیر بیش از ۱۲ ساعته پرواز ۱۰۳۴ مشهد – تهران شد، بازپرس ویژه فرودگاه مشهد با حضور شبانه در فرودگاه به تحقیق و بررسی پیرامون حوادث مذکور پرداخت. در پی اعتراضهای مسافران و اعلام شکایت آنان مبنیبرنگهداری و توقیف غیرقانونی حدود ۵۰۰ مسافر در هواپیما، پروندهای در این باره تشکیل شد.

با توجه به اهمیت موضوع و بروز مشکلات حادی برای مسافران این پرواز و به دستور قاضی غلامعلی صادقی (دادستان مرکز خراسان رضوی) تحقیقات گستردهای برای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان توسط بازپرس محمد حسن اصولی صفار آغاز شد و خلبان پرواز ۱۰۳۴ به همراه برخی مدیران و مسئولان مرتبط با این حوادث به شعبه ۴۱۰ مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد احضار شدند.

پس از احضار خلبان پرواز مذکور به دادسرا، او در شعبه یادشده مورد بازجوییهای فنی و تخصصی قرار گرفت. در این جلسه بازپرسی که حدود ۴ ساعت به طول انجامید، خلبان مذکور به دفاع از خود پرداخت و در پاسخ به اتهام توقیف غیرقانونی چندین ساعته مسافران در هواپیما گفت که «این اتهام را قبول ندارم چرا که مسافران آزاد بودند و هر زمان که اراده میکردند، از هواپیما خارج میشدند و هیچ گونه مشکلی نیز برای خروج آنان وجود نداشت.»

در عین حال بازپرس پرونده با توجه به اسناد و مدارک موجود و همچنین مشاهدات عینی به هنگام حضور در فرودگاه بینالمللی مشهد، دستور بازداشت خلبان را صادر کرده و بدین ترتیب خلبان پرواز ۱۰۳۴ مشهد – تهران با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.

حبس غیرقانونی مسافران در هواپیما و پیگیری جدی دستگاه قضایی

در همین حال معاون دادستان مشهد با تایید خبر بازداشت خلبان هواپیما گفته بود که «با توجه به اسناد و مدارک قانونی و بازبینی برخی تصاویر دوربینها و همچنین حضور مقام قضایی در محل حادثه و مشاهدات عینی بازپرس ویژه فرودگاه، خلبان این پرواز بازداشت شده است.»

«قاضی سید جواد حسینی» یادآور شده بود که: «اگرچه این پرونده روند قانونی خود را با دقت و سرعت طی میکند اما دولتمردان و مسئولان امر برای جلوگیری از تضییع حقوق مسافران طبق قوانین کشور باید چارهای بیندیشند؛ چرا که تاخیرهای زیاد و لغو برخی از پروازها به یک معضل حاد در فرودگاهها تبدیل شده است و بسیاری از مردم از این وضعیت گلایهمند هستند.»

البته یک روز پس از بازداشت خلبان پرواز ۱۰۳۴ هواپیمای ۷۴۷ شرکت ماهان، وی پس از سپردن قرار تامین به دادسرا آزاد شد. هرچند اعلام شد، پرونده وی در حال رسیدگی است تا تمام جوانب این پرونده روشن شود.

پس از این خبر آمد که مدیرعامل این شرکت هواپیمایی (ماهان) نیز احضار شده و توضیحات لازم را به این دادسرا ارایه کرده است. همچنین طبق اعلام مقامات قضایی، مدیرعاملان شرکت‌های هواپیمایی آتا و معراج به همراه یکی از خلبانان خود به علت حبس غیرقانونی مردم در هواپیما به دادسرا احضار شدند.

سرپرست ناحیه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اعلام اینکه طبق ماده ۵۸۳ قانون حبس مردم در هواپیما غیرقانونی است، عنوان کرده که «مدیرعامل فرودگاه‌های استان نیز احضار شده تا توضیحات لازم را در این خصوص ارایه دهد.» امروز هم خبری به نقل از معاون دادستان مشهد در ارتباط با بازداشت مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی آمده بود؛ موضوعی که به نظر می رسد به زودی زوایا و دلایل حبس غیرقانونی مردم در چند پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد را روشن خواهد کرد.

انتشار توسط 8 تم