اخبار ویژه

ترامپ و “تجارت آزاد” و جنگ پیش رو

اکنون که جنجال ها پیرامون انتخابات ریاست جمهوری امریکا تا حدودی خوابیده، بحث اصلی اقتصادی بر سر “تجارت آزاد” که نام مستعار حاکمیت تجارت بر جهان است رو شده است. وقتی ترامپ می گوید از این پس امریکا قرار دادهای دو جانبه با هر کشوری که لازم باشد می بندد، یعنی دور زدن قرارداد تجارت آزاد و پشت سر گذاشتن اتحادیه اروپا. و این درست همان نقطه مرکزی اختلاف رو به رشد میان اروپا و امریکاست. وقتی ترامپ می گوید طراز بازرگانی میان امریکا و آلمان یک به سه است و امریکا دیگر زیر بار این طراز نخواهد رفت، نوک کوه یخ رقابت اقتصادی از آب بیرون می آید و شاهدیم که در خود اروپا چه تکان بزرگی بر سر همین تصمیم بوجود آمده است. وقتی ترامپ می گوید امنیت را در امریکا بوجود می آوریم تا سرمایه های از امریکا رفته به داخل کشور باز گردند، باید ترسید از ماجرا آفرینی های عظیم جهانی مثلا در خلیج فارس و قطع نفت اروپا و بویژه چین، وقتی می گوید ارتش امریکا را می خواهد مدرنیزه کند منظورش این نیست که تفنگ ژ ۳  را دو لول کند، او از کم شمار شدن ارتش و به جای آن مجهز شدن به سلاح های مرگبار دسته جمعی سخن می گوید.

امریکا ۲۰ تریلیون به چین بدهکار است و باید ترسید از این اندیشه که با یک جنگ مخوف اتمی بخواهند زیر این بدهی بزنند! مسئله اینجاست نه ممنوعیت ورود خارجی ها از هفت کشور مسلمان جهان. امریکا عاشق چشم و ابروی روسیه و پوتین نیست، بلکه مناسبات با روسیه را با دو مانور می خواهد: ۱- در رقابت با اروپا و چنگ اندازی به بازار روسیه و بویژه دستیابی به تکنولوژی پیشرفته نظامی آن.

چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل که هفته گذشته براثر ایست قلبی در گذشت، در آستانه ورود ترامپ به کاخ سفید و در اشاره به لشگر کشی ناتو به لهستان برای محاصره روسیه با صراحت در سازمان ملل گفت که پاسخ روسیه به هر نوع حمله نظامی به روسیه اتمی خواهد بود، حتی اگر در حمله به روسیه از سلاح اتمی استفاده نشود. او با صراحت از اژدرافکن اتمی روسیه سخن گفت که می تواند خود را تا نزدیکی آب های امریکا رسانده و با یک شلیک “پنسیلوانیا” را ظرف سه دقیقه نابود کند! و شما می دانید که این سخنان از دهان فردی مانند چورکین، سخن پوچی نبود و نمی توانست بی مسئولیت و نا همآهنگ با مسکو چنین مسائلی را مطرح کند. بنابراین، آن مدرنیزاسیونی که ترامپ درباره ارتش امریکا از آن سخن می گوید را باید در چنین رقابتی جستجو کرد.

آنچه که باید توجه داشت که روسیه در گذشته نشان داده است شریک قابل اعتمادی نیست لذا باید با خرد و دانایی  از این مرحله ترامپ باید گذشت و با تهدید ها ی بی اساس و توخالی  دنبال آینده ترسناک برای ایران نبود زیرا با تنوع قومیتی ایران، پتانسیل تقسیم شدن به کشورهای کوچکتررا در صورت بروز جنگ همواره داشته است.

 

انتشار توسط 8 تم