اخبار ویژه

مانور ضد فجایع طبیعی نیروگاه هسته‌ای در هوکایدو ژاپن

یک مانور ضد فجایع طبیعی در یک نیروگاه انرژی هسته‌ای در هوکایدو، شمالی‌ترین جزایر مهم ژاپن برگزار شده است. این مانور پس از تمرین مشابه در شیکوکو صورت گرفت و بر اساس سناریوی زمین لرزه و سونامی قوی در این منطقه بود.

به گزارش ایران ملی  به نقل از شبکه راشاتودی، هوکایدو  دومین جزیره بزرگ ژاپن است که راکتور واحد ۳ نیروگاه انرژی هسته‌ای توماری را در خود جای داده است. این منطقه به دلیل وجود ده‌ها کوه آتشفشان، مستعد فعالیت‌های زمین لرزه‌ای است.

شبکه ان اچ کی ژاپن گزارش داد: به منظور جلوگیری از پیامدهای احتمالی مشابه فاجعه مارس ۲۰۱۱ فوکوشیما، شرکت انرژی هوکایدو الکتریک یک مانور بزرگ را ترتیب داد که حدود ۱۴ هزار نفر در آن شرکت کردند.

در ماه مارس ۲۰۱۱ زمین لرزه‌ای به بزرگی ۹ ریشتر در ساعت ۲۰:۴۵ بعد از ظهر به وقت محلی شمال شرقی ژاپن را لرزاند و سونامی مرگباری را آزاد کرد. در نیروگاه انرژی هسته‌ای فوکوشیما داییچی این سونامی باعث نقض سیستم خنک کننده شد که به گداخت هسته‌ای و انتشار مواد رادیواکتیو منجر شد.

به منظور مواجه بهتر با بارش رادیواکتیو احتمالی در صورت بروز فاجعه در هوکایدو ساکنان محلی نیز به مقاماتی از ۴۰ سازمان از جمله دولت محلی و مرکزی پیوستند تا بتوانند واکنش اضطراری خود را بهتر کنند.

در این مانور ساخت مرکز واکنش اضطراری حدود ۱۰ کیلومتر دورتر از نیروگاه هسته‌ای شرح داده شد. هم‌چنین افراد محلی مهارت‌های شیوه نجات در شرایطی که با وضعیت نشت تشعشعات رو به رو شدند، را در یک مدرسه محلی تمرین کردند. تخلیه گسترده شهروندان با استفاده از اتوبوس نیز ترتیب داده شد.

مانور مشابهی نیز در روز جمعه در استان اهیمه در نیروگاه ایکاتا برگزار شد و حدود ۲۳ هزار نفر در آن حضور یافتند. در این مانور ساکنان محلی به مقاماتی از ۹۰ سازمان پیوستند تا در این تمرین بزرگ که از سوی شرکت انرژی شیکوکو الکتریک سازمان‌دهی شده بود حضور یابند.

انتشار توسط 8 تم