اخبار ویژه

دوشنبه پایتخت تاجیکستان برای بار دوم ، برنده جایزه «شهر صلح» بنیاد راه ابریشم شده است.

به گزارش ایران ملی  «محمدسعید عبیدالله‌اف»، شهردار دوشنبه، روز یکشنبه در صفحه فیسبوک خود با اعلام این خبر گفت که پایتخت تاجیکستان این جایزه را از میان شهرهای برگزیده جهان، شامل آتن (یونان) ، رم (ایتالیا) ، عشق‌‌آباد (ترکمنستان) ، باکو (آذربایجان) و بیشکک (قرقیزستان) به دست آورده است.
بار دوم است که پایتخت تاجیکستان جایزه «شهر صلح» را کسب می کند. سازمان یونسکو مشابه این جایزه را در سال ۲۰۰۴ با دلیل «تقویت ارزش های صلح، بردباری و همبستگی در زندگی روزمره زندگی» به شهر دوشنبه تقدیم کرده بود.
مقامات شهرداری دوشنبه گفتند که جایزه «شهر صلح» بنیاد راه ابریشم نیز «برای تأمین ثبات و آرامی، امنیت و همزیستی قشرهای جامعه و ادیان، گفت و گوی تمدنها و رشد بامرام اقتصادی و اجتماعی» به این شهر اختصاص یافته است. به گفته آنها این جایزه را «چِنگ گواپینگ»، رئیس جایزه «شهر صلح» بنیاد راه ابریشم به محمدسعید عبیدالله‌اف در دوشنبه داد.
دوشنبه در مقیاس تاریخ یک شهر تازه تاسیس است که در طول کمتر از ۱۰۰ سال از یک روستای کوچک با کلبه‌ها و بامهای گلی به یک مرکز عمده سیاسی و فرهنگی تاجیکان تبدیل شده است.
دوشنبه، که از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۶۱ میلادی به استالین‌آباد تغییر نام داده بود ، سال ۱۹۲۴ با تأسیس جمهوری ابتدا خود مختار و سپس مستقل تاجیکستان ، پایتخت آن اعلام شد.
شهر دوشنبه کنونی با شش کیلومتر مربع مساحت بنا به آمار رسمی، بیش از ۸۰۰ هزار و بر اساس آمار غیررسمی بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.
دوشنبه به چهار ناحیه شامل «شاه منصور»، «اسماعیل سامانی»، «فردوسی» و «سینا» تقسیم شده و در نظر است، که سینا به عنوان بزرگترین ناحیه اش در آینده نزدیک به دو ناحیه جدا تقسیم شود.

انتشار توسط 8 تم