اخبار ویژه

غلامحسین فریدون:ایران رتبه شانزدهم تولید دانش را در دنیا دارد

به گزارش خبرگزاری ملی ایران، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه ۱۳ آبان ماه در سبزوار طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو و ۷۰ هزار عضو هیات علمی در ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز آموزش عالی کشور فعالیت می کنند که ظرفیت مناسبی برای تولید دانش و انجام پژوهش های علمی محسوب می شود.
وی اظهار کرد: بیش از ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فعال هستند که باید در رشته تحصیلی خود به تولید دانش و پژوهش بپردازند.
وی گفت: سالانه بیش از ۳۵ هزار مقاله توسط پژوهشگران ایرانی تولید می شود که با برنامه ریزی می توان زمینه تبدیل این پژوهش ها به ثروت و سرمایه را فراهم کرد.
فریدون افزود: این وزارتخانه با مشکلات اعتباری مواجه است و دانشگاه ها باید برای تامین هزینه های خود به سوی درآمدهای پایدار بروند.
وی اظهار کرد: وجود شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها بهترین فرصت برای تولید ثروت و کسب درآمدهای پایدار است.
وی ادامه داد: امسال وزارت نفت برای انجام برخی طرح های خود با ۱۰ دانشگاه کشور قرارداد پژوهشی امضا کرده است تا بتواند از این طریق نیازهای خود در زمینه تولید دانش را فراهم کند.
فریدون گفت: بخش صنعت علاقه جدی به همکاری با دانشگاه ها دارد و دانشگاه ها نیز باید با استفاده از تکنولوژی روز برای افزایش این ارتباط تلاش کنند.
مرکز شهرستان ۳۲۰ هزار نفری سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.

انتشار توسط 8 تم