اخبار ویژه

مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشجوییACM ICPC

شانزدهمین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشجویی ACM ICPC

به گزارش خبرگزاری ملی ایران سپهرصبوری دبیرانجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر درمورد ACM ICPIC که امروز برگزار میشود گفت:

مسابقه بین المللی برنامه نویسی دانشجویی یک سلسله رقابتهایی است که به صورت مرحله ای و به منظور کسب سهمیه و تعیین تیم های اعزامی به مسابقات غرب آسیا برگزار می شود.
وی بیان کرد: شانزدهمین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشجویی (ACM ICPC) امسال ازسوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری دانشگاه KTH سوئد و دانشگاه صنعتی Jagiellonian لهستان تدارک یلفته وامروز به طورهمزمان ۵۵ تیم سه نفره دردانشگاه صنعتی امیرکبیر و ۹ تیم سه نفره در دو دانشگاه کشورهای سوئد و لهستان به رقابت پرداخته اند.
وی با اشاره به اینکه اصلی ترین شرکت کنندگان در این مسابقه دانشجویان رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و ریاضی هستند، افزود: در این مسابقات، شرکت کنندگان در قالب تیم های سه نفره با استفاده از کامپیوتر به سوالات طرح شده پاسخ می دهند و ارزیابی تیم ها بر اساس جریمه های ارسال پاسخ نادرست و زمان حل سوالات خواهد بود.
وی یادآور شد: انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۱۳۸۰ به صورت سالانه مسابقه ای برای تعیین تیم های اعزامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مسابقات غرب آسیا برگزاری می کند.
وی ادامه داد: این مسابقات از سال ۱۳۹۱ در سطح ملی و از سال گذشته ( ۱۳۹۴) به صورت بین المللی و با همکاری دانشگاه های خارج از کشور برگزار می شود.
صبوری با اشاره به اینکه پانزدهمین دوره این مسابقه سال گذشته با حضور۴۵ تیم داخلی و۱۵ تیم از دانشگاه صنعتی مونیخ و دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان برگزار شد افزود: در کنار این مسابقه نیز یک مسابقه برنامه نویسی آن لاین ویژه علاقه مندان به شرکت در این مسابقه جهت ارزیابی خود با حضور۱۳۰ تیم درحال برگزاری است.
وی یادآور شد: امسال نیزهمچون سال های گذشته برنامه نویس های زیادی از دانشگاه های مختلف ایران از جمله صنعتی شریف، تهران ، شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، آزاد اسلامی مشهد، علم و صنعت ، الزهراء و خواجه نصیردر این رقابت حضوری به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر شرکت کرده اند.
صبوری گفت: این رقابت تا عصر امروز جمعه ادامه دارد و نتایج آن مشخص خواهد شد.
تاریخچه برگزاری مسابقه برنامه نویسی ACM ICPC به سال ۱۹۷۰ برمی گردد و اکنون به عنوان معتبرترین و مهم ترین مسابقه برنامه نویسی دنیا شناخته می شود، این مسابقه زیر نظر ‘ انجمن ماشین های محاسباتی ACM’ که معتبرترین انجمن جهان دررشته های علوم ومهندسی کامپیوتر است برگزار می شود و سال گذشته،۴۰ هزار و ۲۶۶ دانشجو از دو هزار و ۷۳۶ دانشگاه و ۱۰۲ کشور جهان در رقابتهای آن شرکت کردند.

انتشار توسط 8 تم