اخبار ویژه

احمدی نژاد گفته است که می آید، اما گمان نمی کنم شورای نگهبان تأییدش کنند

شیخ جعغر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز هم دولت را در شرایطی نمی بیند که بتواند موفقیتش در سال ۹۲ را تکرار کند و هم معتقد است، محمود احمدی نژاد رد صلاحیت نشود و حتی اکر صلاحیتش هم تأیید شود، رأی نمی آورد. با وی گفت و گوی کوتاهی درباره فضای انتخاباتی جناح های سیاسی کشور ترتیب داده ایم؛ گفت و گویی که مانند همیشه شیخ جعفر شجونی بی پروا صحبت کرده است.

* فضای سیاسی در آستانه این رویداد مهم چه شرایطی دارد؟

در جمهوری اسلامی، مهم نظر و رأی مردم است و به همین دلیل، کشوری هستیم که بیشترین انتخابات را برگزار می کنیم. امام ـ رحمت الله علیه ـ مردم و نظر آنان را اوجبِ واجبات می دانست. باید تلاش کنیم تا انتخابات به خوبی برگزار شود و اینطور نشود که به هم تهمت بزنیم یا بخواهیم از اموال عمومی برای خود استفاده کنیم.

* گروهی برجام را شانس دولت روحانی برای تکرار شدن می دانند و عده ای هم ایشان را اولین رئیس جمهوری می دانند که بعد از پایان چهار سال از قدرت کنار می رود.
من هم این نظرها را می شنوم، باید تا انتخابات صبر کنیم تا ببینیم چه می شود. البته این را هم باید گفت که شورای نگهبان باید کاندیداها را تأیید صلاحیت کند تا بتوانند در انتخابات باشند.

* یعنی احتمال دارد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور مستقر در دولت صلاحیتش تأیید نشود؟

هیچ کس نمی تواند ذهن اعضای شورای نگهبان را بخواند. حسن روحانی هم مثل هر کاندیدای دیگری باید در انتظار تأیید شورای نگهبان قانون اساسی باشد. هیچ کس وعده نداده کسی که رییس جمهوری است، حتما مجوز حضور در انتخابات بعدی را هم داشته باشد.

* جامعه روحانیت در این چند انتخابات گذشته، فضای مملو از تنشی را تجربه کرد. با چه موضعی به استقبال انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری می روید؟
ما در جامعه روحانیت بحث های سیاسی را پیگیری می کنیم و در انتخابات آتی هم به مانند همیشه حضوری فعال خواهیم داشت. ما معتقدیم که نظام اسلامی بدون روحانیت به بیراهه خواهد رفت و دقیقا به همین دلیل در هر موضوعی به طور جدی ورود می کنیم.

* با این حال به نظر می رسد، بر سرِ حمایت یا عدم حمایت از روحانی سلیقه های متضادی در جامعه روحانیت است.

هر کس اجازه دارد تا نظر شخصی خودش را بگوید، اما اگر قرار است به عنوان عضوی از جامعه روحانیت چیزی بگوید، حتما لازم است، خارج از مصوبه ها حتی یک کلمه هم نگوید. تا امروز هم هیچ تصمیمی در خصوص کاندیدای مان نگرفته ایم و در انتظار هستیم تا بعد از هماهنگی با جامعه مدرسین و نیروهای مذهبی چون مؤتلفه به تصمیم برسیم.

* با این حال معلوم است، کدام یک از اعضا، روحانی را مطلوب می دانند و چه کسانی مخالفش هستند.

خب! معلوم است که قاطبه جامعه روحانیت دل خوشی از رئیس دولت ندارند و بر این باور هستند که روحانی از رهبری فاصله گرفته است.

* آقای شجونی! حتما می دانید که ادعای فاصله گرفتن از رهبری اتهامی سنگین است؟

از قدیم گفته اند که مشت نمونه خروار است. آدم می فهمد که در دولت چه خبر است و چه کارهایی انجام می شود. وقتی ائمه جمعه اینها را دزد و خائن معرفی می کنند، چطور می توانند از آنها دفاع کنند  و وقتی دفاع می کنند، نباید انتظار داشته باشند که جامعه دوباره به آنها اعتماد کند. مردم می فهمند و می دانند که در کشور چه خبر است. به ستون حرف های مردمی روزنامه ها نگاه کنید، می فهمید که مردم نظرشان درباره دولت چطور است. با این روش دولت روحانی در آینده توفیقی نخواهد داشت.

* محمود احمدی نژاد سفرهایش را انتخاباتی نمی داند، با این حال ورود یا عدم ورودش به عرصه انتخابات پررنگ است.

احمدی نژاد گفته است که می آید، اما گمان نمی کنم شورای نگهبان تأییدش کنند و او بتواند دوباره قدرت داشته باشد. آقای احمدی نژاد خودش را گم کرد و فکر کرد برای خودش کسی شده و به همین دلیل در هشت سال گذشته، هیچ حرفی در دفاع از اصولکرایان نزده است، انگار نه انگار که در سال های هشتاد و چهار و هشتاد و هشت با حمایت بی چون و چرای ما در انتخابات برنده شد. او به قدری بد عمل کرد که حتی رفت و آمدش به بیوت مراجع تقلید قطع شد و به همین دلیل ها فضا برای ایشان مناسب نیست و اگر تأیید هم شود، رأی نمی آورد.

*اما گروهی احتمال می دهند، اصولگرایان برای رقابت با روحانی به سراغ احمدی نژاد خواهند رفت؟

اصلا چنین چیزی امکان پذیر نیست، البته شاید یک طیفی از جبهه اصولگرایی دنبال این باشد که در انتخابات از احمدی نژاد حمایت کند.

انتشار توسط 8 تم